ECAT Vakfı, hemostaz ve tromboz alanında çalışan laboratuvarlar için uluslararası bir Dış Kalite Kontrol Programı sağlama amacıyla çalışan bağımsız ve tarafsız bir kuruluştur.

ECAT Vakfı 1994 yılından bu yana uluslararası mecrada kontrollerini sunmaktadır. İlk önce küçük bir skala ile başladığı kalite kontrol programı sadece Doğu Avrupa’da kullanılmaktaydı. Bugün ise 1650’den fazla laboratuvarda 50 farklı ülkede katılımcıları olan dünya çapında bir programdır.

Temel amacımız hastaların tanı ve tedavisi için çalışan laboratuvarların kalite değerlendirmesinde ve iyileştirme süreçlerine katkıda bulunmaktır.

ECAT Vakfı Hollanda’da yerleşim bir kurumdur ancak tromboz ve hemostas alanında hizmet veren uluslararası bir yapıdır. Programlarımız bu disiplinle hizmet veren tüm laboratuvarlar için üretilmektedir.

2019 ECAT programı 31 adet rutin laboratuvar test modülü, 1 adet vaka çalışma modülü, 1 adet elektronik anket (analiz öncesi ve analiz sonrası değerlendirmeler için) ve 1 adet CoaguChek marka için hazırlanmış INR programı içermektedir.

Ayrıca NASCOLA’nın sağladığı (Kuzey Amerika İhtisas Laboratuvarı Koagülasyon Derneği) 2 adet yoruma dayalı elektronik anketi ve Alman DGKL (Almanya Klinik Kimya ve Tıbbi Laboratuvar Derneği) tarafında hazırlanan 14 adet moleküler biyolojik programını da listesinde bulundurmaktadır.

Programımıza göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederiz.